Real Madrid Fotbollströja » S4 Network
by on 9. October 2021
2.3k+ views


Billiga Fotbollströjor Barn

kunde registrera ett nytt kontrakt

 


En rad banderoller som attackerar Barcelonas president Joan


 

Real Madrid Fotbollströja, Manchester United Tröja Barn


 

messi anslöt sig till paris fotbollströjor barn med tryck sociedad på söndag kväll

 

En rad banderoller som attackerar Barcelonas president Joan Laporta för hans roll i Lionel Messis avgång hängdes utanför Camp Nou inför klubbens första match i LaLiga -säsongen mot Real Sociedad.

Messi anslöt sig till Paris Saint-Germain den här veckan efter att Barca inte kunde registrera ett nytt kontrakt för forwarden enligt LaLigas strikta lönegränsregler, efter att hans tidigare avtal löpte ut i juni.

real madrid fotbollströja Framför allt hängde en banner bara några meter från Camp Nou som kallades Laporta en 'Florentinos sjö', som hänvisade till Real Madrids president Florentino Perez.

Den tidigare styrelseledamoten i Barca, Jaume Llopis, hävdade den här veckan att Perez hade hjälpt till att övertyga Laporta att avvisa LaLigas avtal med investeringsfonden CVC Partners att injicera upp till 2,7 miljarder euro i ligan, vilket kunde ha hjälpt Messi att stanna.

manchester united tröja barn Laporta valdes av klubbens medlemmar till Barcelonas president i mars - efter att ha varit chef för klubben från 2003 till 2010 - när han vann val för att ersätta Jose Maria Bartomeu, som hade avgått i oktober 2020.

Han segrade i dessa val med betydande marginal och kom till kontoret och lovade att reda ut klubbens ekonomi och presenterade sig som den kandidat som var bäst placerad för att övertyga Messi att stanna.

kjøpe fotballdrakter Men Laporta sa senare att klubben var 'i ett sämre tillstånd än jag förväntat mig' - och Messis avgång denna vecka var ett allvarligt slag mot hans rykte.

Barcelonas ekonomiska problem har sett att deras totala utgiftsgräns för löner för spelare och tränarstab sjunker från över 600 miljoner euro 2019-20 till cirka 200 miljoner euro nu. Det gjorde det omöjligt för klubben att registrera ett avtalat nytt femår handla med Messi.

En av klubbens kaptener, Gerard Pique, fick acceptera en rejäl lönesänkning den här veckan för att de skulle kunna registrera nya värvningar Memphis Depay och Eric Garcia i tid för sin första match för säsongen, värd för Real Sociedad på söndag kväll.


real madrid matchtröja

inter tröja

 

Post in: Business